DOÇ.DR. ÇAĞRI TİRYAKİ

Kolonoskopi

Kolonoskopi işlemi tarama amaçlı, tanı amaçlı, tedavi amaçlı yapılabilir.

 

Tarama amaçlı kolonoskopi, 50 yaş üzerinde tüm bireylerde, herhangi bir hastalık ve şikayet olmaksızın herkese kontrol amaçlı yapılması önerilir. Bu durumda kişilerde polip dediğimiz normal dışı doku büyümelerini (birkaç mm’den başlar birkaç cm’ye ulaşabilir) tespit edilebilir. İşlem sırasında eğer tedavi mümkünse hepsini çıkarır, bu mümkün değilse biyopsi uygulanır. Patolojik inceleme sonucu da o dokuda kanser olma potansiyeli taşıyan hücrelerin varlığı araştırılır.

 

Hem tedavi hem de risk belirleme sonrası uygun aralıklarda kontrol yapılarak kolon kanseri olmasını engeller ya da çok erken yakalayarak tam tedavi şansına ulaşılmaktadır. Bu yaklaşım tarzının kolon kanseri ve buna bağlı ölüm riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Tanı amaçlı yapma nedenleri arasında dışkıda aşikar ya da gizli kan varlığı, demir eksikliği, kansızlık, karın ağrısı, uzamış ishal, kilo kaybı sayılabilir.

 

Tedavi amaçlı ise kanamaya müdahale, hemoroid tedavisi (bağlama, enjeksiyon yapma gibi) stent takma, polip çıkarma gibi nedenlere bağlı yapılabilir.