DOÇ.DR. ÇAĞRI TİRYAKİ

Mide Balonu (Gastric Balloon)

Mide Balonu Uygulaması (Gastric Balloon) son yıllarda obezite alanında en sık kullanılan ameliyatsız yöntemlerden biridir. Mide balonu yöntemi özellikle morbid obezlerde ameliyat risklerini düşürmek için kullanılmaktadır.

 

Obezite ile mücadelede ameliyatsız tekniklerden biri olan mide balonu yöntemi, kilo sorunu olanların imdadına yetişse de uzmanlara göre belli konularda dikkatli olunmalı. Ameliyat gerektirmeyen mide balonu tekniği ortalama olarak 20-25 kilo vermeyi sağlamaktadır ancak balon çıkarıldıktan sonra eğer hastalar, diyet uyumu konusunda istikrarlı davranmazsa verilen kiloların geri alınması kaçınılmaz olmaktadır. Bu da mide balonu yöntemi ile uygulanan tedaviyi boşa çıkarabilmektedir.

Mide Balonu (Gastric Balloon) Operasyonu nedir?

Mide balonu operasyonu cerrahi dışı ve genel anestezi gerektirmeyen, fazla kilolu, obez ve obezite ile fazla kilolarından diyet ve egzersiz yardımı ile kurtulamayan hastalara uygulanan Mide Balonu (Gastric Balloon) yerleştirme işlemi endoskopi deneyimi olan bariatrik cerrahlarca yapılan yöntemin adına mide balonu denilmektedir.

 

Kontrollü kilo kaybetme programları içinde uygulaması kolay olan Mide Balonu, ülkemizde de endoskopistler tarafından güvenle uygulanmaktadır. Mide Balonu uygulaması, endoskopik olarak yapılır.

Mide Balonu hangi hastalara uygulanır?
  • Ameliyat riski olan obez hastalar.

  • Ameliyat çekincesi olan obez kişiler.

  • Hızlı kilo kaybı gerektiren acil durumlar.

  • Geçici şişmanlık tedavisi gerektiren durumlar.

  • Obezite ameliyatı öncesi, cerrahi riskleri azaltma gereksinimi duyan morbid obez hastaları. 

Mide Balonu Ameliyat mıdır?

Mide Balonu yöntemi Medikal Tedavi yöntemidir. Hiçbir şekilde hastaya kesi uygulanmaz, cerrahi müdahele yapılmaz ve ameliyathane ortamı kullanılmaz. Hastaya sadece hafif uyuması için damar yolu açılacaktır. İşlem endoskopi Ünitesinde, hafif uyutularak (sedasyon) altında gerçekleşir. Hasta bu süreçte hiçbir şekilde yapılan işlemi hissetmeyecektir. İşlemden sonra hasta hastanede endoskopi servisinde dinlendikten ve kendine geldikten sonra evine gidecektir. Mide Balonu uygulaması, normal bir endoskopi işlemi gibidir.

DOÇ.DR. ÇAĞRI TİRYAKİ

Elipse Mide Balonu

Elipse Mide Balonu herhangi bir cerrahi bir işlem olmadan, endoskopi ve anestezi uygulaması yapılmadan kullanılabilen dünyanın ilk ve tek mide balonudur.

 

Elipse Mide Balonu, silikon mide balonlarına kıyasla %85 daha incedir. İnce ve esnek yapısıyla bir kapsüle sığdırılacak kadar küçültülmüştür. Kapsülün içerisinde sıkıştırılmış bir şekilde duran balon, bir bardak su ile yutulur. Balonun mideye ulaştığı abdominal x-ray ile teyit edildikten sonra balon 550 ml’ye kadar şişirilir ve kapsüle bağlı olan şişirme kateteri yavaşça çekilerek ağızdan çıkartılır.

 

Bu uygulama esnasında endoskopi yada anestezi uygulamasına gerek yoktur. Balon uygulaması yaklaşık 20 Dakikalık bir işlemle tamamlanır. Balon 16 hafta boyunca midede kalır. 16 haftalık sürenin sonunda balonun boşaltım kapakçığı kendi kendine açılarak balon söner ve doğal yollarla vücuttan atılır.

 

Balonun sönmesi ve doğal yollarla atılması esnasında herhangi bir medikal işlem gerekli değildir. Elipse Mide Balonu uygulamasına ek olarak, Diyetisyen kontrolünde, kişiye uygun bir diyet ve davranış terapisi ile uygulanması durumunda 25-30 kg’a varan kilo kaybı sağlanabilir.